در شرکت‌های تکنولوژی زنان کمتر از مردان حقوق می گیرند

ما در قرن ۲۱ زندگی می‌کنیم و انتظار داریم که دیگر جنسیت و نژاد بر موقعیت شغلی و حقوق دریافتی ما تاثیری نداشته باشد؛ اما انگار راه زیادی تا پرداخت حقوق بر اساس «کیفیت کار» داریم.

پژوهشی اخیرا منتشر شده که تقریبا از هر سه زن دو نفر (۶۳ درصد) نسبت به همکاران مردشان با (کار یکسان) کمتر حقوق می‌گیرند. البته این آمار نشان می‌دهد وضعیت از سال گذشته که ۶۹درصد زنان حقوق کمتری از مردان داشتند؛ بهتر شده است. اما هنوز راه درازی در پیش داریم.

در این پژوهش ۱۲۰۰۰ پیشنهاد کاری برای ۲۷هزار فرد مختلف در ۴۰۰۰ شرکت تکنولوژی بررسی شده است. ۷۵درصد از رزومه‌ها مربوط به مردان بود و ۵۳درصد از زمان شرکت‌ها تنها به مصاحبه با مردان اختصاص یافته بود این در حالی بود که تنها ۶درصد زمان شرکت‌ها اختصاصا به مصاحبه با زنان اختصاص داده‌ شده بود.

 

حقوق زنان

به‌طور کلی زنان در شغل‌های یکسان ۴درصد کمتر حقوق می‌گرفتند. اما جنسیت تنها مسئله‌ی تبعیض‌آمیز نبود. مردان آسیایی در آمریکا به ازای هر یک دلار درآمد یک مرد سفید بوست ۹۶سنت حقوق می‌گرفتند، حقوق زنان آسیایی ۸۷ سنت و زنان سیاه‌پوست ۷۹ سنت به ازای یک دلار درآمد یک مرد سفیدپوست بود.

باید یادآوری کنیم این تبعیض در پرداخت به ضرر شرکت‌ها هم هست. برای مثال این پژوهش نشان داده کارمندان این شرکت‌ها بیشتر کارشان را رها می‌کنند.

این وضعیت تبعیض‌آمیز به ویژه در مورد حقوق زنان در حال بهتر شدن است اما همچنان کافی نیست و به توجه بیشتر سیاست‌گذاران نیاز دارد.

شما در محل کارتان یا در یافتن شغل با تبعیض‌های جنسیتی یا نژادی مواجه شده‌اید؟

خانه

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن